GAZETA KRAKOWSKA Literacki dar
2006/01/19
Luborzyca, Kraków
Dary dla metropolity krakowskiego arcybiskupa Stanisława Dziwisza podczas spotkania z artystami przynieśli m.in. mieszkańcy gminy Kocmyrzów-Luborzyca zrzeszeni w Bractwie Literackim Białego Pasterza, Rodzinie Kolpinga i Stowarzyszeniu Folklorystycznym Teatr Regionalny.
Kosz z chleba wręczyła biskupowi poetka ludowa Józefa Kalemba. Towarzyszyły jej inne poetki, autorki wierszy opiewających wiejskie zagrody, poranną rosę, błękitne bielone chatki i kwiaciaste spódnice kobiet tańczących na festynach. Dały metropolicie swoje wiersze zebrane w pięknie wydany tomik. (CIR)
|
GAZETA KRAKOWSKA Ośrodek Zdrowia jest tak zniszczony, że remont może być kosztowniejszy niż budowa nowego. Droga opieka medyczna
2006/01/18
Kocmyrzów-Luborzyca
Dwie koncepcje budowy nowego ośrodka zdrowia w centrum gminy Kocmyrzów-Luborzyca samorządowcom i lekarzom świadczącym usługi dla mieszkańców przedstawił wczoraj projektant Zbigniew Brach. Po oglądnięciu obecnego budynku okazało się, że dostosowanie go do wymogów unijnych pochłonie tyle pieniędzy, co budowa nowego. Zdecydowano się na nową inwestycję.
- Wymogi w stosunku do ośrodków mających do sześciu gabinetów są mniej surowe w porównaniu do większych obiektów. Pierwsza koncepcję przygotowałem w ubiegłym roku, kiedy pokoi zabiegowych i tych do szczepień nie liczono jako gabinety lekarskie. Teraz sale zabiegowe są wliczane do tych sześciu. Dlatego musiałem podzielić budynek na oddziały ogólny i pediatryczny. Dzięki temu w żadnym nie przekraczamy ilości zarezerwowanej dla małego ośrodka - tłumaczył Brach. W nowym obiekcie planuje się sześć gabinetów lekarskich (dla internistów i ginekologów) w części dla dorosłych i cztery gabinety w części przeznaczonej do leczenia dzieci. Przewidziano miejsce dla stomatologa, na aptekę, pomieszczenia administracyjne, pokoje dla pielęgniarek i lekarzy, recepcję, szatnie i sanitariaty. (CIR)
W dalszej treści artykułu przytoczone są wypowiedzi osób biorących udział w dyskusji na temat ilości gabinetów lekarskich, przeznaczenia starego obiektu służby zdrowia po zrealizowaniu nowego budynku oraz placówek w Skrzeszowicach i Łuczycach. Wicedyrektor krakowskiego oddziału NFZ Piotr Bożek powiedział: cyt. "Kolejne gabinety to dodatkowe koszty. Zastanówcie się państwo, czy chcecie wybudować szybko ośrodek na miarę potrzeb, czy rozbudowywać go tak, żeby spełniać wszystkie marzenia i prowadzić budowę pięć lat".
|
GAZETA KRAKOWSKA Szkolenia i prelekcje uświadamiają konieczność przeciwdziałania używkom Narkomania jest napływowa
2006/01/17
Kocmyrzów-Luborzyca
Dotychczas kłopoty z narkomanią w gminie Kocmyrzów-Luborzyca sa niewielkie. Jednak pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych Janina Scheib obawia się, że używki szybko przedostaną się na grunt gminny, bo sąsiaduje ona z Krakowem, a wielu młodych ludzi chodzi do miejskich szkół, gdzie narkotyki łatwiej kupić niż w wiejskich placówkach.
Problem przeciwdziałania narkomanii uchwalili radni gminy Kocmyrzów-Luborzyca wraz z programem rozwiązywania problemów alkoholowych. Elementy profilaktyki związanej z narkomanią były już wcześniej wprowadzane do programu antyalkoholowego, teraz będzie to analizowane jako odrębny program. (CIR)
W dalszej treści artykułu Pani Janina Scheib opowiada o problemie występującym na naszym terenie, są to na szczęście sporadyczne przypadki. Mówi o ankietowaniu młodzieży w szkołach, szkoleniu nauczycieli i rodziców poprzez spotkania i prelekcje. Program profilaktyki w gminie realizowany jest również w świetlicach szkolnych i środowiskowych.. Dla gimnazjalistów organizowane były spektakle profilaktyczne, aby mogli wyciągać odpowiednie wnioski. Każdy rodzic, czy wychowawca powinien wiedzieć jak zachowuje się dziecko po zażyciu środków odurzających. Ma rozszerzone źrenice, staje się samotnikiem, stroni od grup koleżeńskich a ucieka tam, gdzie zażywa się narkotyki.
|