To jest archiwalna wersja strony!

Zamieszczone na niej tresci moga byæ zdezaktualizowane.

Aktualna strona znajduje siê pod adresem:

www.kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl


Nie pal, nie zabijaj!
Wprowadzenie: Jacek Kaczmarczyk   
29.05.2011.

¦wiatowy Dzieñ Bez Tytoniu, obchodzony corocznie 31 maja jest okazj± do zwrócenia uwagi na palenie tytoniu, ochronê praw niepal±cych, a przede wszystkim motywuj±cy do podejmowania osobistych decyzji zerwania z na³ogiem palenia.

Pañstwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie od 2007 r. odpowiedzialny jest za koordynacjê „Programu Ograniczania Zdrowotnych Nastêpstw Palenia Tytoniu w Polsce” na terenie powiatu krakowskiego i Miasta Krakowa. Tegoroczna kampania antytytoniowa skierowana jest g³ównie do rodziców i opiekunów dzieci, które nara¿one s± na skutki biernego palenia, czyli wdychania dymu tytoniowego.

Ogólno¶wiatowe badania, które zosta³y przeprowadzone przez ¦wiatow± Organizacjê Zdrowia (WHO) wykaza³y, ¿e bierne palenia zabija co roku 600 tysiêcy osób. W Unii Europejskiej z powodu biernego palenia co 17 minut umiera jedna osoba. Jedna trzecia z tej grupy to dzieci, które nara¿one by³y w domach na wdychanie dymu tytoniowego. Organizmy dzieci wykazuj± najmniejsz± odporno¶æ na toksyny zawarte w dymie tytoniowym. Rozwijaj±cy siê organizm nie jest na tyle silny by poradziæ sobie z substancjami smolistymi unosz±cymi siê w dymie, przez co niewielka infekcja dróg oddechowych mo¿e zakoñczyæ siê tragicznie.
Wdychanie dymu tytoniowego jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Boczny strumieñ dymu tytoniowego zawiera 35 razy wiêcej dwutlenku wêgla i 4 razy wiêcej nikotyny ni¿ dym wdychany przez aktywnych palaczy. Zawiera tak¿e wiele substancji alergizuj±cych, powoduj±cych ³zawienie oczu, podra¿nienie b³ony ¶luzowej nosa, kaszel, nawracaj±ce zaka¿enia uk³adu oddechowego, a tak¿e uczulenia i w konsekwencji astmê.
Bierne palenie szkodzi cz³owiekowi ju¿ w prenatalnej fazie ¿ycia. Badania epidemiologiczne wykaza³y, ¿e w Polsce oko³o 30 % kobiet pali w ci±¿y. Przez ³o¿ysko przenikaj± zarówno nikotyna, jak i tlenek wêgla, a stê¿enie nikotyny mo¿e byæ nawet o 15 % wy¿sze u poczêtego dziecka ni¿ u matki. Nikotyna i tlenek wêgla zmniejszaj± przep³yw krwi przez ³o¿ysko i zmniejszaj± ilo¶æ tlenu dostarczanego dziecku. Pozostaje ono w stanie niedotlenienia, co powoduje zahamowanie jego rozwoju.
Dziecko, którego rodzice pal±, przyzwyczaja siê do dymu tytoniowego i w konsekwencji staje siê uzale¿nione od nikotyny. Wdychanie dymu tytoniowego przez dzieci mo¿e powodowaæ: wzrost ryzyka rozwoju chorób serca, wzrost ryzyka zachorowalno¶ci na raka p³uc, wiêksze ryzyko ¶mierci ³ó¿eczkowej u niemowl±t, ³atwo¶æ rozwoju depresji, zaburzeñ w zachowaniu u dzieci, wzrost ryzyka zapadalno¶ci na astmê, czêstsze infekcje p³uc, czêstsze infekcje ucha, czêste bóle g³owy, u³atwiony rozwój alergii, zaostrzenie astmy oraz nudno¶ci.
Szkodliwo¶æ biernego palenia dla zdrowia zarówno doros³ych, jak i dzieci jest niepodwa¿alna. Dla wiêkszo¶ci dzieci bierne palenie nie jest dobrowolnym wyborem, nie¶wiadome zagro¿enia i bezbronne ponosz± niezas³u¿enie konsekwencje na³ogu doros³ych.
Dzieci wdychaj± dym tytoniowy, gdy¿ doro¶li pal± w miejscach, gdzie najm³odsi mieszkaj±, bawi± sie i ucz±! Badania prowadzone przez ¦wiatow± Organizacjê Zdrowia wykaza³y równie¿, ¿e dzieci ¿yj±ce w domach nie pal±cych osób du¿o rzadziej choruj±. Warto wiêc zastanowiæ siê zanim odpali siê kolejnego papierosa, czy nikomu z otoczenia nie bêdziemy przeszkadzaæ i szkodziæ, a na pewno je¿eli w pobli¿u znajduj± siê dzieci.

Pañstwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie wspó³pracuj±c z Urzêdem Miasta Krakowa i Starostwem Powiatowym podj±³ dzia³ania wspomagaj±ce realizacjê „Programu Ograniczania Zdrowotnych Nastêpstw Palenia Tytoniu w Polsce” w zakresie wzmocnienia skuteczno¶ci promocji zdrowego stylu ¿ycia wolnego od na³ogu palenia tytoniu na rzecz mieszkañców Miasta Krakowa i powiatu krakowskiego.
Aktualnie Pañstwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny inicjuje i realizuje wiele przedsiêwziêæ edukacyjnych w tym zakresie. W roku szkolnym 2010/11 w przedszkolach, szko³ach podstawowych i gimnazjach realizowane s± programy edukacji antytytoniowej:

  • „Czyste Powietrze Wokó³ Nas”- przedszkolny program edukacji antytytoniowej adresowany do dzieci 5 i 6 letnich, ich rodziców i opiekunów. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców zakresie ochrony dzieci przed ekspozycj± na dym tytoniowy, zwiêkszenie umiejêtno¶ci dzieci w sytuacjach, gdy przebywaj± w pomieszczeniach lub gdy doro¶li pal± przy nich tytoñ.
  • „Nie pal przy mnie proszê” – program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III szkó³ podstawowych, którego celem jest zachêcenie do abstynencji tytoniowej oraz wykszta³cenie u dzieci ¶wiadomej umiejêtno¶ci skutecznego radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby pal± przy nich tytoñ.
  • „Znajd¼ w³a¶ciwe rozwi±zanie” – program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkó³ podstawowych i gimnazjów, którego g³ównym celem jest zapobieganie palenia tytoniu w¶ród m³odzie¿y szkolnej, zwiêkszenie wiedzy w zakresie szkodliwo¶ci dymu tytoniowego, kszta³towanie umiejêtno¶ci dbania o zdrowie w³asne i swoich bliskich, kszta³towanie postaw asertywnych, zwi±zanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

Placówki na terenie gminy Kocmyrzów - Luborzyca, które bior± udzia³ w programie edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokó³ nas”:

  1. Oddzia³ Przedszkolny przy Szkole Podstawowej - Kocmyrzów
  2. Oddzia³ Przedszkolny przy Szkole Podstawowej - Goszyce

Placówki na terenie gminy Kocmyrzów - Luborzyca, które bior± udzia³ w programie edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszê”:

  1. Szko³a Podstawowa - Kocmyrzów
  2. Szko³a Podstawowa - Goszyce
  3. Szko³a Podstawowa - Goszcza
  4. Szko³a Podstawowa - Luborzyca
  5. Szko³a Podstawowa – Prusy

Placówki na terenie gminy Kocmyrzów - Luborzyca, które bior± udzia³ w programie edukacji antytytoniowej „Znajd¼ w³a¶ciwe rozwi±zanie”:

  1. Szko³a Podstawowa - Kocmyrzów
  2. Szko³a Podstawowa - Goszyce

W zwi±zku ze „¦wiatowym Dniem bez Tytoniu” Pañstwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie podejmie nastêpuj±ce dzia³ania:

  • w dniu 30 maja 2011 r. o godz. 10 00 w budynku Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej przy ul. Makuszyñskiego 9 w Krakowie odbêdzie siê spotkanie z przedszkolakami pod has³em „Skrzaty i krasnale nie lubi± dymu tytoniowego wcale”
  • w dniu 31 maja 2011 r. pracownicy Oddzia³u O¶wiaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia uczestniczyæ bêd± w imprezach, organizowanych przez placówki nauczania i wychowania oraz w akcji promuj±cej „¦wiatowy Dzieñ bez papierosa” dla klientów i pracowników w hipermarkecie TESCO przy ul. Kapelanka 56.
 
« poprzedni artyku³   nastêpny artyku³ »