Dzieje osadnictwa ludzkiego w tej miejscowo¶ci siêgaj± prawdopodobnie bardzo odleg³ych czasów . Byæ mo¿e pozosta³o¶ci prehistorycznych kultur ukryte s± w nigdy nie przebadanym kurhanie jaki znajduje siê w tej miejscowo¶ci. Odpowied¼ na to pytanie nadal pozostaje otwarta.
Z ca³± pewno¶ci± mo¿na natomiast podaæ datê pierwszej pisanej wzmianki po¶wiêconej tej miejscowo¶ci. Jest ni± datowany na 1253 rok dokument ksiêcia krakowskiego Boles³awa Wstydliwego zatwierdzaj±cy nadanie posiad³o¶ci Wiktorowice przez Jana magistra Gotwina i jego brata na rzecz biskupa krakowskiego Prandoty.
Sama nazwa Wiktorowice jest prawdopodobnie nazw± osobow± wywodz±c± siê od chrze¶cijañskiego imienia Wiktor.
Wed³ug informacji przekazanej przez Jana D³ugosza w roku 1376 miejscowo¶æ t± naby³ od niejakiego Tomasza z Wêgleszyna, Petrus (Piotr) Lipko - opat klasztoru Cystersów w Mogile. W krótkim czasie staraniem zakonników z Mogi³y powsta³y tu zabudowania klasztornego folwarku. Odt±d a¿ do pocz±tku XIX wieku Wiktorowice pozostan± w³asno¶ci± klasztoru w Mogile a administracyjnie nale¿a³y do parafii w Raciborowicach.
Z zachowanych w archiwach klasztornych dokumentów wiadomo, i¿ w po³owie XV wieku istnia³a w Wiktorowicach karczma, która p³aci³a daninê w wysoko¶ci 2 grzywien.
Maj±tek klasztorny w Wiktorowicach podobnie jak i wiêkszo¶æ posiad³o¶ci duchownych zarz±dzane by³y przez dzier¿awców.
Trzeci rozbiór Polski pozostawi³ Wiktorowice po rosyjskiej strony granicy. W 1827 roku by³o w Wiktorowicach 11 domów i 70 mieszkañców. Czê¶æ ¼róde³ historycznych (m.in. „S³ownik Geograficzny Królestwa Polskiego ...”) podaje nie do koñca jasn± informacjê jakoby Wiktorowice nale¿a³y wówczas do parafii w Czulicach. Z ca³± pewno¶ci± wiadomo natomiast i¿ w latach pó¼niejszych miejscowo¶æ ta wchodzi³a w sk³ad parafii Wiêc³awice. Od 1864 roku (reforma samorz±dowa cara Aleksandra II) Wiktorowice sta³y siê czê¶ci± utworzonej wówczas Gminy Luborzyca.
Prawdopodobnie na pocz±tku XIX stulecia folwark w Wiktorowicach przesta³ byæ w³asno¶ci± duchown± i znalaz³ siê w posiadaniu osób prywatnych (zosta³ on sprzedany na licytacji za kwotê ponad 12 tysiêcy ówczesnych rosyjskich rubli).
W okresie dwudziestolecia miêdzywojennego (1918-1939) Wiktorowice nadal nale¿a³y do Gminy w Luborzycy, bêd±cej czê¶ci± Powiatu Miechowskiego oraz parafii w Wiêc³awicach. Dane statystyczne z 1925 roku porównane z danymi z roku 1827 pokazuj± wyra¼ny rozwój tej miejscowo¶ci. Wiktorowice licz± wówczas (1925r.) 31 domostw i 195 mieszkañców. Porównanie tych danych wykazuje blisko trzykrotny przyrost liczby domów oraz liczby ludno¶ci na przestrzeni nieca³ych stu lat.
|