To jest archiwalna wersja strony!

Zamieszczone na niej tresci moga być zdezaktualizowane.

Aktualna strona znajduje się pod adresem:

www.kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl


"Nie wszystek umrę" - spotkanie ze Sługą Bożym ŚP. Janem Pawłem II w Prusach.
Wprowadzenie: Jerzy St. Kozik   
02.05.2011.

W dniach 27 – 29 kwietnia br. w kościele parafialnym w Prusach odbyły się trzydniowe uroczystości zorganizowane w przededniu beatyfikacji Naszego Papieża, podczas których wszyscy na nich obecni mogli ponownie przeżyć niezapomniane chwile związane z życiem, działalnością i twórczością literacką Sługi Bożego Jana Pawła II. Ich głównym organizatorem był ksiądz Bogusław Zając – proboszcz parafii w Prusach - wadowiczanin, którego w jego działalności wsparli m.in. nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Prusach. Nad tą wyjątkową imprezą Patronat Honorowy obok księdza proboszcza Bogusława Zająca sprawowali Wójt naszej Gminy pan Marek Jamborski, proboszcz parafii w Czulicach ksiądz Zygmunt Cholewa oraz wikariusz parafii w Luborzycy ksiądz Tomasz Rajda.

Uroczystości w Prusach rozpoczęła w środowy wieczór, koncelebrowana Msza Święta odprawiona wspólnie przez księdza proboszcza Bogusława Zająca, księdza Tomasza Rajdę i księdza Andrzeja Napiecka- kapelana Sióstr CBM. W nabożeństwie tym obok bardzo licznie przybyłych Wiernych uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca pan Marek Jamborski, Przewodnicząca Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca pani Małgorzata Doniec, Radni i Sołtysi naszej Gminy, Dyrektorzy Szkół oraz przedstawiciele Miejscowego Koła Pszczelarzy w Kocmyrzowie. Po zakończonym nabożeństwie odbył się w kościele parafialnym okolicznościowy koncert muzyki poważnej oraz muzyki tradycyjnej pochodzącej z rożnych stron świata, będący symboliczną ilustracją pielgrzymek Ojca Świętego Sługi Bożego Jana Pawła II, które miały miejsce w okresie jego pontyfikatu. Taniec i muzyka z Japonii, Irlandii, Hiszpanii, Argentyny, Afryki w wykonaniu kwintetu smyczkowego „Archi”, zespołu flamenco „Aire Andaluz”, oraz Adama Zalas- gitara, Ryszard Haba - instrumenty perkusyjne jeszcze mocniej uświadomiły uczestnikom ogrom podróży apostolskich Jana Pawła II, których było 104 w czasie 27- letniego pontyfikatu. Dzień pierwszy zakończyło otwarcie przez Wójta Gminy pana Marka Jamborskiego, księdza proboszcza Bogusława Zająca oraz Przewodniczącą Rady Gminy panią Małgorzatę Doniec dwóch wystaw. Pierwsza z nich eksponowana we wnętrzu kościoła to wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów szkół podstawowych naszej Gminy pt. „Portret Papieża”, natomiast druga, którą można było obejrzeć w salce parafialnej to wystawa prac fotograficznych autorstwa Stanisława Markowskiego pt. „Moja Ojczyzna”. Głównym punktem drugiego dnia, który rozpoczął się od uroczystej Mszy Świętej był przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Prusach specjalnie na tą okazję montaż słowno – muzyczny pt. „Jan Paweł II – Przyjaciel młodzieży". Dzień trzeci uroczystości papieskich w Prusach, który rozpoczął się od nabożeństwa to znakomity występ pani Marty Bizoń pochodzącej z Wadowic aktorki Teatru Ludowego, która zaprezentowała obecnym w kościele mieszkańcom parafii oraz zaproszonym gościom poezję Karola Wojtyły. Tuż po występie pani M. Bizoń odbyło się odsłonięcie figury Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II ufundowanej dla kościoła w Prusach przez Samorządowców Gminy Kocmyrzów-Luborzyca i Wójta Gminy pana Marka Jamborskiego. Swoistym podsumowaniem uroczystości w Prusach była gala laureatów, zwycięzców konkursów plastycznego, literackiego i recytatorskiego, które towarzyszyły tej imprezie. Tematem konkursu plastycznego w którym uczestniczyli uczniowie klas I – III szkół podstawowych naszej gminy był „Portret Papieża”. Na konkurs zgłoszone zostały 24 prace, spośród których jury wybrało trzy najlepsze. Zwycięzcami konkursu plastycznego zostali: Klaudia Król - SP Łuczyce - I miesce, Martyna Machnik – SP Pietrzejowice - II miejsce, Julia Paos - SP Prusy - III miejsce. W konkursie literackim, którego uczestnicy mieli za zadanie opisać „Wakacyjną przygodę Karola Wojtyły” jury oceniało 20 nadesłanych prac. W konkursie tym brali udział uczniowie szkół podstawowych z klas IV – VI. Decyzją jury laureatami tego konkursu zostali : Anna Klimowska - SP Prusy - I miejsce, Piotr Rodak - SP Luborzyca - II miejsce, Maja Machera – SP Łuczyce - III miejsce. Wreszcie laureatami trzeciego z towarzyszących pruskim spotkaniom z Sługą Bozym Janem Pawłem II, konkursu recytatorskiego w którym uczestniczyli uczniowie Gimnazjum w Luborzycy zostali : Klaudia Gasik - I miejsce, Wojciech Rodak - II miejsce, Mateusz Krzyworzeka - III miejsce.
Nagrody, które ufundował Wójt Gminy pan Marek Jamborski oraz Wydawnictwo „Biały Kruk” wręczyli laureatom konkursów Przewodnicząca Rady Gminy pani Małgorzata Doniec oraz proboszcz parafii w Prusach, główny animator tych uroczystości ksiądz Bogusław Zając. Warto w tym miejscu podkreślić, iż honorowe,symboliczne wyróżnienia otrzymali wszyscy uczestnicy powyższych konkursów. Ostatnim, ale jakże uroczystym akcentem spotkań w Prusach był koncert zespołu instrumentalno – wokalnego „Promyki Krakowa” - „Świadkowie Naszej Historii”, którego scenariusz i aranżacja była dziełem pani Romy Doniec – Krzemień. Wśród różnorodności form i treści mieszkańcy Gminy w sposób dostojny i uroczysty przygotowali swoje serca i umysły, pogłębili swoja wiarę i umocnili się w pielgrzymowaniu, na to wielkie wydarzenie które miało miejsce w dniu 1maja 2011 roku w Rzymie: BEATYFIKACJA SŁUGI BOŻEGO JANA PAWŁA II.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »