To jest archiwalna wersja strony!

Zamieszczone na niej tresci moga być zdezaktualizowane.

Aktualna strona znajduje się pod adresem:

www.kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl


12 października - Dzień Rozsądnej Prędkości
Wprowadzenie: Jacek Kaczmarczyk   
11.10.2010.

Nie trzeba wiele – każdy, kto jedzie w terenie zabudowanym 70 km/h i potrąci pieszego, w 86% przypadków będzie jego zabójcą. A dla samego kierowcy uderzenie w drzewo przy 90 km/h to jak upadek z 10 piętra! Nadmierna prędkość była w 2009 r. główną przyczyną wypadków drogowych, dlatego Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo” oraz partnerzy wspierający: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i porównywarka ubezpieczeniowa rankomat.pl, zapraszają kierowców do szczególnego przestrzegania ograniczeń prędkości w „Dniu Rozsądnej Prędkości” (12 października 2010).

Dzień Rozsądnej Prędkości odbywa się w nawiązaniu do Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i w ramach III edycji programu „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”, polegającego na aktywnym włączeniu się uczniów za sprawą dyrekcji szkół i nauczycieli do dyskusji nad przyczynami wypadków drogowych i konsekwencjami tych tragedii – podkreśla Ryszard Fonżychowski, prezes Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo”.
Zasięg programu „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”, którego tematem przewodnim jest w tym roku nadmierna prędkość, jest znacznie szerszy niż tylko apel o jednodniowe ograniczenie prędkości. Działania Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo” mają charakter ciągły i polegają na udostępnieniu materiałów statystyczno-merytorycznych oraz wspieraniu działań w szkołach (akademie, apele, konkursy, pokazy, spotkania z poszkodowanymi w wypadkach drogowych, spotkania z policjantami w celu przybliżenia tematu nadmiernej prędkości, happeningi, psychodramy). Dzieci i młodzież wymieniają doświadczenia, dzielą się refleksjami i proponują rozwiązania. Są postawione w roli podmiotu, co wyzwala w nich potrzebę działania i autentycznego przeciwstawienia się sytuacji na polskich drogach. Nie bez powodu w centrum zainteresowania akcji informacyjnej są dzieci. Jeśli skłonimy je do refleksji i zwrócimy im uwagę na to jak straszne mogą być konsekwencje wypadków, w przyszłości będziemy mieć rozsądniejszych i lepiej przewidujących kierowców i pieszych – zwraca uwagę Ryszard Fonżychowski ze Stowarzyszenia.
Koszty wypadków drogowych rosną lawinowo. Same tylko odszkodowania wypłacane przez rynek ubezpieczeniowy w Polsce, z komunikacyjnych polis OC wzrosły w ostatnim roku o prawie jedną piątą – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Mając na co dzień do czynienia z ofiarami takich wypadków, szczególnie ważne jest dla nas to co się dzieje na polskich drogach. Warto też pamiętać, że poprawa bezpieczeństwa, to również niższe wypłaty z polis komunikacyjnych i szansa na tańsze OC - dodaje.
Każdego dnia na polskich drogach życie traci 12 osób (w 2009 r. łączna liczba zabitych wyniosła 4564), a to oznacza, że w zakresie promowania bezpieczeństwa drogowego jest nadal bardzo wiele do zrobienia. Działając w sferze ubezpieczeń komunikacyjnych czujemy się odpowiedzialni za poprawę stanu świadomości nie tylko na temat bezpieczeństwa jazdy, ale też ruchu pieszych, w tym przede wszystkim dzieci – podkreśla Wojciech Rabiej, szef porównywarki rankomat.pl.
Program „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” został objęty patronatami MEN, Rzecznika Praw Dziecka i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz zdobył poparcie Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych. Akcje wspierają porównywarka ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Patronami medialnymi są Newsweek i Auto Świat.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »