To jest archiwalna wersja strony!

Zamieszczone na niej tresci moga być zdezaktualizowane.

Aktualna strona znajduje się pod adresem:

www.kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl


Dożynki Pierwocin Płodów Ziemi w Prusach
Wprowadzenie: Jacek Kaczmarczyk   
23.06.2017.

W niedzielę 18 czerwca br. staraniem księdza kanonika Bogusława Zająca – proboszcza parafii p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Prusach zorganizowane zostały tradycyjne już w naszej gminie Dożynki Pierwocin Płodów Ziemi. Przypomnijmy, iż Dożynki te są jedyną tego rodzaju imprezą organizowaną nie tylko na terenie Województwa Małopolskiego. Uroczystą dożynkową, koncelebrowaną Mszę świętą odprawił ksiądz proboszcza parafii w Prusach Bogusław Zając wraz z księdzem Henrykiem Rojkiem, kapelanem Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Prusach. Nabożeństwo to uświetnił poczet sztandarowy Miejscowego Koła Pszczelarzy w Kocmyrzowie oraz orkiestra dęta „TON” z Goszczy, która zapewniła oprawę muzyczną dożynkowej Mszy świętej.

Podczas tego wyjątkowego nabożeństwa ksiądz Bogusław Zając uroczyście poświęcił kosze ze wspaniale przygotowanymi kompozycjami warzyw i owoców, najwspanialszymi płodami tej ziemi, które wykonali mieszkańcy Sulechowa oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Dojazdowa, Prus, Kocmyrzowa, Maciejowic i Zastowa. Podczas niedzielnego nabożeństwa odbyło się uroczyste poświęcenie figury św. Antoniego, wykonanej przez Pana Ryszarda Wojdę i ofiarowanej przez niego świątyni w Prusach. Dożynkowa Msza święta w kościele parafialnym w Prusach zakończyła się w sposób wyjątkowy i jakże symboliczny. Po Błogosławieństwie Wiernych, ksiądz proboszcz B. Zając wspólnie z koncelebransem, księdzem H. Rojkiem, rozdali wśród wszystkich wiernych uczestniczących w nabożeństwie symboliczne,poświęcone bochenki chleba, ofiarowane na tę wyjątkową okazję przez piekarnię „Ekler” w Baranówce. W odprawionym w kościele w Prusach nabożeństwie obok parafian uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Pan Marek Jamborski, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Małgorzata Doniec, Radni naszej gminy: Pani Anna Szlachta, Panowie Zbigniew Raźny i Władysław Zięciak, Sołtysi Prus Dojazdowa i Sulechowa oraz delegacja Koła Pszczelarzy w Kocmyrzowie z jego Prezesem Panem Piotrem Dominikowskim na czele.
Po zakończonym nabożeństwie, na przykościelnym placu odbył się dożynkowy festyn, podczas którego specjalnie przygotowane na ten dzień, stoiska dożynkowe zaprezentowali m.in. pszczelarze: Pani Liliana Bajger z Dojazdowa (m.in. miody owocowe) oraz członkowie Koła Pszczelarzy z Dojazdowa, piekarnia „Złoty Kłos” z Dobczyc, Firma „Gawor” - producent tradycyjnych wędlin z Podstolic, a przede wszystkim mieszkańcy sołectw tworzących parafię w Prusach tj. Dojazdowa, Prus i Sulechowa. Obok stoisk z kulinarnymi specjałami podczas tegorocznych Dożynek w Prusach można było również „odwiedzić” stoiska z wyrobami rękodzieła artystycznego, które zaprezentowały Panie z grupy „Seniorki z Pięterka” z Kocmyrzowa, ceramiką i biżuteria artystyczną wykonaną w firmie „Leya” czy też współczesne (np. hamaki) i tradycyjne wyroby rękodzieła powroźniczego Pana Tadeusza Różyckiego z Dobczyc.
Na specjalnie przygotowanej scenie uczestnicy tegorocznych Dożynek Pierwocin Płodów Ziemi mogli natomiast obejrzeć wyjątkowo bogaty program artystyczny. Rozpoczęła go ekspresyjny pokaz szermierki w wykonaniu członków Szkoły Fechtunku „Aramis” z Krakowa. Następnie na scenie wystąpiły cheerleaderki z naszego Gminnego Centrum Kultury i Promocji, których występy spotkały się z wyjątkowo „gorącym” przyjęciem obecnej w Prusach publiczności. W dalszej części programu artystycznego koncertowała wspomniana już orkiestra dęta „TON” z Goszczy pod batuta Pana Eugeniusza Sokoła, po której na scenie z wielkim powodzeniem zaprezentował się zespół wokalny „Serenada”, działający przy naszym gminnym Kole Emerytów i Rencistów. Na najmłodszych uczestników dożynkowej imprezy w Prusach czekały zaś różnorakie atrakcje m.in. „dmuchańce”, a przede wszystkim specjalne stoisko przygotowane przez Centrum Kultury i Promocji naszej gminy. Zgodnie z wieloletnią już tradycją również podczas tegorocznych „Dożynek Pierwocin Płodów Ziemi” każdy z obecnych mógł wesprzeć kościół i parafię w Prusach nabywając specjalnie na tę okazję przygotowane „Cegiełki – Zajączki”
Dodajmy jeszcze, iż o sprawny przebieg i zachowanie porządku podczas święta w Prusach zadbali druhowie z jednostki OSP w Łuczycach.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »