To jest archiwalna wersja strony!

Zamieszczone na niej tresci moga być zdezaktualizowane.

Aktualna strona znajduje się pod adresem:

www.kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl


VI Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca
Wprowadzenie: Jacek Kaczmarczyk   
01.07.2016.

W sobotę i niedzielę 25–26 czerwca br. mieszkańcy naszej gminy spotkali się w Baranówce na VI Dniach Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, organizatorem których jest Centrum Kultury i Promocji Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Tegoroczne święto naszej gminy odbyło się w klimacie muzyki „latino” i „disco dans”, bynajmniej nie oznacza, że miłośnicy innych gatunków muzyki czy też form rozrywki nie znaleźli, podczas tych dwu dni, czegoś interesującego dla siebie. Symbolicznego otwarcia VI Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca dokonali: Wójt Gminy Pan Marek Jamborski wraz z Panią Agnieszką Brodowską - Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Kocmyrzów- Luborzyca.

W sobotę, pierwszy dzień największej imprezy kulturalnej w naszej gminie, specjalnie na Dni Gminy przygotowana scena przekazana została „we władanie” dzieciom i młodzieży uczącej się w szkołach naszej gminy ...i podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku okazało się, że talentów wśród naszych uczniów z nie brakuje. Znakomicie przygotowane programy artystyczne zaprezentowali, licznie przybyłej publiczności, uczniowie ze szkół podstawowych w Łuczycach, Luborzycy, Goszycach, Maciejowicach, Pietrzejowicach, Prusach, Kocmyrzowie, a także gimnazjum w Luborzycy, którzy zaprezentowali program poświęcony pamięci Bogusława Kaczyńskiego, propagatora muzyki klasycznej i operowej pt.,,Tak jak śpiewał pan Kiepura”. W sobotę wystąpili także najmłodsi artyści naszej gminy czyli przedszkolaki z przedszkola samorządowego w Dojazdowie.
Na scenie swoje umiejętności zaprezentowali również młodzi artyści, którzy na co dzień podnoszą swoje artystyczne umiejętności pod kierunkiem instruktorów Centrum Kultury i Promocji: instrumentaliści Filip Bartuś i Patryk Adamczyk oraz wokalistki – Wiktoria Kleszcz, Estera Wierzbińska, Wiktoria Gorzkowska i Wiktoria Doniec. Ponadto widzowie mogli podziwiać umiejętności młodych adeptów sekcji judo działającej przy Centrum Kultury, pokaz sztuk walki „Wushu”. Z wielkim zainteresowaniem publiczności spotkały się także pokazy taneczne, a to pokaz tańca „latino” zaprezentowany przez profesjonalna parę tancerzy Julie Wiewiórkę i Maximiliana Serafina - Mistrzów Okręgu Małopolskiego w tańcach latynoamerykańskich, pokaz tańca jazzowego oraz Hip- Hopu oraz brawurowy pokaz „Zumby”. Pierwszy dzień tegorocznych „Dni Gminy” zakończył koncert gwiazdy wieczoru zespołu „Maxel”, grupy która zdobyła wiele nagród na Festiwalach Disco Polo i Dance, a jej występy podziwiała publiczność nie tylko w Polsce, ale również Niemczech, Grecji, Stanach Zjednoczonych i Belgii.
Niedziela – drugi dzień VI Dni Gminy Kocmyrzów- Luborzyca był dniem, którego najważniejszym punktem był XVIII Gmin ny Konkurs Potraw Regionalnych. Podobnie i jego poprzednie edycje, także i tegoroczna impreza okazała się być inspirującym spotkaniem z tradycją, a zarazem wspaniałym przeglądem tradycyjnych wyrobów kulinarnych naszego regionu. W tegorocznym Konkursie uczestniczyły Koła Gospodyń Wiejskich z Luborzycy, Karniowa, Kocmyrzowa, Skrzeszowic, Pietrzejowic, Baranówki, Łuczyc, Dojazdowa, Prus, Maciejowic,Goszyc, Wilkowa, Zastowa, Czulic oraz Stowarzyszenie „Aktywna Wieś Goszcza i Sadowie”. Zgodnie z regulaminem konkursowe jury, które tworzyli: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Pan Wojciech Kozak, Radny Sejmiku Wojewódzkiego - Pan Adam Domagała, Dyrektor Agencji Rynku Rolnego – Pan Piotr Serafin, Pani Magdalena Tarasin – Serafin, Radny Gminy Kocmyrzów-Luborzyca Pan Krzysztof Krupiński, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa Pani Monika Kwaczała oraz etnograf Pani Krystyna Reinfuss stanęło przed wyjątkowo trudnym zadaniem, jakim było wyróżnienia po jednej potrawie spośród wielu przygotowanych na ten dzień przez poszczególne Koła biorące udział w Konkursie Potraw Regionalnych.
Nim jednak mogliśmy poznać wyniki prac konkursowego jury, mieszkańcy nie tylko naszej gminy, którzy przybyli do Baranówki mogli podziwiać na scenie występy: wokalistki Natalii Rodak, która na co dzień doskonali swoje umiejętności w naszym Centrum Kultury, Orkiestry Dętej „Skrzeszowianka” ze Skrzeszowic, wokalistek, ćwiczących po kierunkiem Pani Małgorzaty Perc, instruktorki CKiP - Marysi Joniec, Weroniki i Magdaleny Wójcik, Julity Gorczyca oraz Izabeli Kawula, uczniów szkół podstawowych w Goszczy i Karniowie,a także występy sekcji baletowej naszego Centrum Kultury, Grupy „Ladies Dance” działającej od dwu lat, której instruktorem jest Anna Mucha- Nowak, pokaz zespół cheerleaders „Little Unique”, który działa w CKIP. Natomiast na pobliskim boisku sportowym można było zobaczyć pokazy Grupy Pszukiwawczo – Ratowniczej OSP w Goszczy, jednej z trzech takich grup działających na terenie Powiatu Krakowskiego.
Drugi dzień naszego gminnego święta, to nie tylko różnorodne występy artystyczne. Tego dnia, na scenie w Baranówce miało miejsce także kilka innych, ważnych dla naszej lokalnej społeczności wydarzeń. Pierwszym z nich było wręczenie Wójtowi Gminy Panu Markowi Jamborskiemu, przyznanej naszej gminie za szczególne osiągnięcia w działalność na rzecz Małopolski, przez Marszałka Województwa Małopolskiego Nagrody „Polonia Minor”. Nagrodę tę wręczył Panu Wójtowi, obecny w Baranówce, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Wojciech Kozak.
W niedzielę odbyła się również tradycyjna już uroczystość wręczenia przez Wójta Gminy Pana Marka Jamborskiego „Kopyści Gospodarza Gminy”, będącej symbolicznym, ale jakże wymownym wyróżnieniem osób, które poprzez różnorakie formy działalności zasłużyły się w działaniach na rzecz rozwoju i promocji Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. W tym roku z rąk Pana Marka Jamborskiego – Wójta naszej Gminy „Kopyść Gospodarza Gminy” otrzymali:

 • Ksiądz Jan Krzyżowski – proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kantorowicach,
 • Pan Marek Bielak – dyrektor Szkoły Podstawowej Kocmyrzów I,
 • Pani Katarzyna Konewecka – Hołój – Prezes Stowarzyszenia „Piękne Anioły”, działającego na rzecz dzieci na terenie całej Polski
 • Pani Jadwiga Walczak – działaczka społeczna i kulturalna, znawczyni dziejów stroju krakowskiego,
 • Państwo Jolanta i Aleksander Jurek – właściciele znanej nie tylko w Małopolsce firmy cateringowej,
 • Pan Kazimierz Rynczak – działacz społeczny, sołtys Woli Luborzyckiej,
 • Zespół wokalny „SERENADA” działający przy Gminnym Kole Emerytów i Rencistów, w imieniu którego nagrodę odebrała Pani Helena Chochołek.

Oczywiście przedstawione powyżej wydarzenia przeplatały się z różnorodnymi występami artystycznymi, które publiczność mogła podziwiać w niedzielę w Baranówce.
Organizatorzy, jak co roku postarali się o to, aby były one bardzo ciekawe, wesołe i zainteresowały jak największą liczbę widzów. Tak więc na scenie mogliśmy zobaczyć: koncert grupy wokalnej „Serenada”, kabaretowy występ zespołu artystycznego Rodziny Kolpinga z Luborzycy,występ Orkiestry Dętej „TON” z Goszczy, pokaz tańca orientalnego, znakomity występ wokalisty Centrum Kultury i Promocji Marcina Salachny, pokaz Kick-Boxingu w wykonaniu członków sekcji działającej przy CKIP, pokaz gimnastyki artystycznej, brawurowy pokaz tańców w wykonaniu grupy tanecznej pod kierunkiem Pana Kazimierza Cygana, którą także opiekuje się Centrum Kultury, występ wokalistki CKiP Gabrieli Świerczek,
Po tych wszystkich atrakcjach na scenie pojawiło się konkursowe jury, które ogłosiło ostateczne wyniki tegorocznego „XVIII Gminnego Konkursu Potraw Regionalnych”. Przypomnijmy, iż zgodnie z regulaminem nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy Konkursu, a wyróżnione przez jury potrawy to:

 • KGW Dojazdów - Kołacz z owocami,
 • KGW Karniów - Chleb ze smalcem
 • KGW Prusy - Żur ogórkowy
 • KGW Baranówka - Kwaśnica
 • KGW Goszyce - Szynka z kopytem
 • KGW Kocmyrzów - Gryczanka z mięsem
 • KGW Pietrzejowice - Gulasz z dzika
 • KGW Skrzeszowice - „Bomba witaminowa” czyli napój z pietruszki z miętą,
 • KGW Łuczyce - Parzybroda
 • KGW Zastów - Sery
 • KGW Wilków - Smalec z jasia
 • KGW Czulice - Pierogi
 • KGW Maciejowice - Bigos
 • Stowarzyszenie „Aktywna Wieś w Goszczy i Sadowiu” - Babka drożdżowa
 • KGW Luborzyca - Gulasz z kurczaka

Obok nagród przyznanych uczestnikom XVIII Konkursu Potraw Regionalnych przez Centrum Kultury i Promocji specjalne wyróżnienia dla kilku Kół Gospodyń m.in. za wystrój stoiska, ufundowali Dyrektor Agencji Rynku Rolnego – Pan Piotr Serafin w Krakowie oraz Pan Adam Domagała – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego
Po emocjach konkursowych przyszedł czas na artystyczne zakończenie „VI Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca”, które okazało się być wyjątkowo imponujące. Najpierw na scenie wystąpił z mini koncertem, współkonferansjer drugiego dnia imprezy Dawida Furch. Następnie na scenie rozpoczął się niesamowity i wyjątkowy koncert, w którym „siły” połączyli raper „Bosski Roman”, Sonia Lachowolska i Orkiestra Dęta „Kosynierzy” z Luborzycy. Ostatnim, ale jakże mocnym akordem VI Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca był występ Gwiazdy Wieczoru, którą był Antek Smykiewicz - wokalista, kompozytor, autor tekstów. Na co dzień charyzmatyczny wokalista autorskiego zespołu „Ściana Wschodnia”. Jeden z najciekawszych, funkcjonujących obecnie na naszej rodzimej scenie głosów młodego pokolenia. Laureat drugiego miejsca w I edycji programu „The Voice of Poland” oraz półfinalista VII edycji programu „Must Be The Music”. Jego debiutancki singiel „Pomimo Burz” na trzy miesiące po premierze uplasował się na pierwszym miejscu na oficjalnej liście najczęściej granych utworów w polskich rozgłośniach radiowych (BMAT)! Otrzymał status Poczwórnej Platynowej Płyty w kategorii „Muzyka Rozrywkowa”, a teledysk do singla odnotował oszałamiająca liczbę ponad 25 milionów wyświetleń!
Podczas tegorocznych Dni Gminy można było nie tylko podziwiać występy artystyczne czy też kunszt kulinarny Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, ale także, na rozstawionych wokół sceny stoiskach, zobaczyć wspaniałe wyroby artystyczne, dzieła naszych lokalnych twórców ludowych. Można też było zapoznać się z działalnością naszego gminnego Klubiku „U babci i wnuczka”, wziąć udział w organizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej akcji „Mała Nakrętka – Wielka Nadzieja”, której celem była pomoc dla jednego z krakowskich hospicjów, a wreszcie podziwiać prezentację wyrobów ceramicznych przygotowaną przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika” w Krakowie, działające przy klasztorze OO. Dominikanów.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »