To jest archiwalna wersja strony!

Zamieszczone na niej tresci moga być zdezaktualizowane.

Aktualna strona znajduje się pod adresem:

www.kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl


Święto Niepodległości
Wprowadzenie: Jacek Kaczmarczyk   
13.11.2015.

W środę 11 listopada odbyły się w naszej gminie, podobnie jak i w całej Polsce, uroczyste obchody 97-tej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości po 123 latach niewoli. Obchody tego szczególnego dla każdego Polaka święta, rozpoczęła uroczysta, koncelebrowana Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Luborzycy. Nabożeństwo to odprawiali wspólnie proboszcz parafii w Luborzycy ksiądz Tadeusz Majcher oraz proboszcz parafii w Goszczy ksiądz Andrzej Orlikowski, który wygłosił okolicznościową homilię. To wyjątkowe nabożeństwo w luborzyckim kościele uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe Gminnego Koła Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Goszczy i Łuczycach, Gminnego Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego, Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga, Koła Pszczelarzy z Kocmyrzowa, Gimnazjum w Luborzycy oraz Szkół Podstawowych z Luborzycy, Łuczyc, Goszczy, Łososkowic i Prus. Po zakończonej Mszy św. jej uczestnicy udali się pod Pomnik „Poległych za Ojczyznę”, przy którym honorową wartę pełnili druhowie z jednostki OSP Łososkowice.

Uroczystości pod luborzyckim Pomnikiem rozpoczęło wystąpienie Wójta Gminy Pana Marka Jamborskiego, który podkreślił w nim szczególne znaczenie obchodów Święta Niepodległości dla Polaków i to zarówno w jego aspekcie historycznym, jak i współczesnym. Na zakończenie swego wystąpienia Pan Wójt złożył serdeczne podziękowania wszystkim osobom i organizacjom, które przyczyniły się do organizacji obchodów tegorocznego gminnego Święta Niepodległości. Po wystąpieniu Pana Wójta Marka Jamborskiego przy akompaniamencie werbli nastąpiło złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów pod Pomnikiem „Poległych za Ojczyznę” przez delegację Związku Kombatantów, Samorządu naszej gminy,Centrum Kultury i Promocji, Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, członków gminnej organizacji PSL oraz Forum Młodych Ludowców, Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga oraz szkół działających na terenie gminy. W imieniu samorządu lokalnego Gminy Kocmyrzów-Luborzyca kwiaty złożyli Wójt Gminy Pan Marek Jamborski wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Panią Małgorzatą Doniec, natomiast w imieniu Związku Kombatantów jego Prezes – porucznik Michał Pociask wraz z Panią Grażyną Dubiel. Oficjalną część uroczystości rocznicowych pod Pomnikiem „Poległym za Ojczyznę” w Luborzycy zakończył, zgodnie z wieloletnią już tradycją koncert utworów patriotycznych w wykonaniu strażackiej orkiestry dętej „Skrzeszowianka” po batutą kapelmistrza Pana Dariusza Pikora. Dalsza część obchodów 97-tej rocznicy Odzyskania Niepodległości miała miejsce w sali koncertowej Centrum Kulturyi Promocji, gdzie odbyła się prezentacja specjalnego, okolicznościowego programu artystycznego „Patriotyzm przez Pokolenia” pod hasłem „Patriotyzm z piosenką filmowa w tle”. Jego organizatorem było Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Dzieci i Młodzieży „Szansa” działające przy uborzyckim Gimnazjum, Centrum Kultury i Promocji Gminy Kocmyrzów-Luborzyca oraz Szkoła Podstawowa w Kocmyrzowie. Szczególną rolę przy powstaniu tego programu artystycznego odegrały Panie: Anna Kramarz i Małgorzata Doniec ze Stowarzyszenia „Szansa”, Panie Barbara Warelis, Marzena Burlyta i Elżbieta Aleksandrowicz ze SP Kocmyrzów I oraz Pani Agnieszka Brodowska – Dyrektor CKiP wraz z instruktorami Centrum Kultury Panią Barbarą Hawling i Panem Pawłem Dys. Ważną rolę w podkreśleniu patriotycznego charakteru przygotowanego programu spełniała również towarzysząca mu oprawa multimedialna, której autorami byli Panowie Mateusz i Karol Kramarz. Spektakl zaprezentowany przez młodych artystów z naszej gminy (Gabrysię Świerczek, Marcina Salachnę, Kamilę Stefańczyk, Joannę Wachowską, Amelię Marchewczyk, Magdalenę Drwal, Dominikę Doniec, Esterę Wierzbińską, Gabrysię Tomczyk, Wiktorię Doniec, Wiktorię Klimczak, Karola Pawłowskiego oraz chór ze SP w Kocmyrzowie) spotkał się z gorącym i bardzo emocjonalnym przyjęciem ze strony mieszkańców gminy, którzy z roku na rok w coraz większej liczbie uczestniczą w gminnych obchodach „Święta Niepodległości”. Tak jak i w latach ubiegłych kolejnym punktem obchodów „Dnia Niepodległości” było wspólne śpiewanie młodych artystów wraz z obecną w Centrum Kultury publicznością najpopularniejszych pieśni i piosenek patriotycznych. Warto dodać, iż tegoroczne obchody Dnia Niepodległości po raz pierwszy zostały wpisane do prezydenckiego, ogólnopolskiego rejestru miejsc, gdzie organizowane jest patriotyczne śpiewanie. Zakończeniem był tradycyjny poczęstunek „wojskową grochówką”, zorganizowany przez Centrum Kultury i Promocji, a przygotowany przez firmę „Elegant Bankiet”.

Zdjęcia: Robert Adamski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »