Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca informuje, ¿e zgodnie z Uchwa³± Zarz±du Wojewódzkiego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie z dnia 14.09.2015 r. tutejsza gmina, uzyska³a dotacje na realizacjê zadania pt. „Likwidacja Barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca”.
Przedmiotowym programem, zostan± objête miejsca wystêpowania tej niebezpiecznej ro¶liny, wskazane przez samych mieszkañców, za pomoc± pisemnych zg³oszeñ sk³adanych w miesi±cu sierpniu bie¿±cego roku.
W zwi±zku z wystêpowaniem Barszczu Sosnowskiego na obszarze naszej gminy, pragniemy powtórnie przedstawiæ kilka informacji na temat tej niezwykle niebezpiecznej ro¶liny.
Barszcz Sosnowskiego jest ro¶lin± dwuletni± nale¿±c± do rodziny baldaszkowatych. W naturalnych siedliskach osi±ga on wysoko¶æ do 1,5 m. W Polsce warunki rozwoju dla tego chwastu s± wyj±tkowo korzystne, dlatego niektóre okazy dorastaj± nawet do 3,5 m wysoko¶ci. M³ode ro¶liny s± bardzo podobne do siewek barszczu zwyczajnego. Li¶cienie s± wyd³u¿one, pierwsze li¶cie pocz±tkowo s± okr±g³awe, a w miarê wzrostu staj± siê trójk±tne. Do koñca wegetacji jesiennej tworz± rozetê o li¶ciach osi±gaj±cych od 15 do 35 cm wysoko¶ci. Z tej rozety, pod koniec maja lub na pocz±tku czerwca, zaczyna wybijaæ ³odyga. Li¶cie wyrastaj±ce z rozety s± bardzo du¿e i osi±gaj± niekiedy od 150 do 200 cm d³ugo¶ci. £odyga oraz wszystkie li¶cie na dolnej stronie s± delikatnie pokryte w³oskami. Korzeñ kszta³tu palowego, w górnej czê¶ci do¶æ silnie rozga³êziony, wrasta nawet do 200 cm g³êboko w ziemiê, jednak jego najwiêksza masa znajduje siê w warstwie do g³êboko¶ci oko³o 30 cm. Kwiatostany tworz± baldachy z³o¿one z baldaszków. Najwiêkszy baldach jest po³o¿ony centralnie i posiada ¶rednicê od 30 do 70 cm. Proces dojrzewania nasion rozpoczyna siê w drugiej po³owie lipca, po ich wydaniu ro¶lina obumiera w sposób naturalny.
Barszcz Sosnowskiego jest ro¶lin± silnie zachwaszczaj±c± teren, a dodatkowo w³oski na li¶ciach i ³odygach wydzielaj± substancjê parz±c±. Roztarte li¶cie lub ³odyga maj± charakterystyczny zapach kumaryny. Parz±ce dzia³anie tego zwi±zku nasila siê podczas s³onecznej pogody i wysokiej temperatury oraz du¿ej wilgotno¶ci powietrza. Kontakt z tymi ro¶linami powoduje zapalenie skóry, powstawanie pêcherzy, nie goj±ce siê rany i d³ugo nie zanikaj±ce blizny oraz zapalenie spojówek.
Dzia³anie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i dzieci. Ta negatywna cecha Barszczu Sosnowskiego spowodowa³a konieczno¶æ intensywnego zwalczania tego chwastu.
Metoda mechaniczna jest najprostsz± metod± zwalczania ro¶liny. Najskuteczniejsze jest niszczenie jesieni± ro¶lin jednorocznych. Termin jesienny nale¿y uznaæ za najlepszy, poniewa¿ w tym okresie naj³atwiej jest rozpoznaæ ten gatunek po silnych, dorodnych rozetach. Niszczenie ro¶lin mo¿e polegaæ na rêcznym ich usuwaniu (d³oñmi w rêkawicach) przy pomocy motyk b±d¼ te¿ specjalistycznego sprzêtu. Barszcz Sosnowskiego mo¿na tak¿e niszczyæ mechanicznie w drugim roku wegetacji, gdy wyrastaj± pêdy. Zabiegi te koniecznie nale¿y wykonywaæ przed owocowaniem, a najkorzystniej tu¿ przed lub w trakcie kwitnienia. Najbardziej powszechn± i skuteczn± metod± jest jego wykaszanie. Na ogó³, w ci±gu jednego sezonu, potrzebnych jest co najmniej od 2 do 4 zabiegów wykaszania.
Gmina Kocmyrzów-Luborzyca od 2014 r. uczestniczy w projekcie pt. „¦rodowisko bez Barszczu Sosnowskiego (Heraceleum Sosnowskyi Manden)” realizowanym przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Celem projektu jest inwentaryzacja, monitoring, zniszczenie i wyeliminowanie przedmiotowej ro¶liny w 30 gminach Ma³opolski oraz wybranych obszarach nale¿±cych do uniwersytetu Rolniczego i Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Ro¶lin w województwie ma³opolskim.
Wiêcej informacji na temat ww. programu znajd± Pañstwo na stronie internetowej: www.barszczsosnowskiego.ur.krakow.pl
Jednocze¶nie informujemy, ¿e obszar dzia³ania programu jest ograniczony i zosta³ wyznaczony ju¿ ponad dwa lata temu, gdy cze¶æ lokalizacji ognisk wystêpowania Barszczu Sosnowskiego w naszej gminie, nie by³a znana. Bior±c pod uwagê, ¿e ka¿dy w³a¶ciciele gruntu odpowiada za stan swojego terenu w przypadku wykrycia ro¶liny na swojej dzia³ce, nale¿y zachowuj±c odpowiednie ¶rodki ostro¿no¶ci, staraæ siê usun±æ t± niebezpieczn± ro¶linê. Szczegó³owych informacji i porad w zakresie bezpiecznego i skutecznego niszczenia Barszczu Sosnowskiego, mo¿na szukaæ w biurze ww. projektu, pod numerem tel. 12 66 24 325 i mailowo: bpe@ur.krakow.pl
Zg³oszenie wystêpowania barszczu Sosnowskiego
Urz±d Gminy Kocmyrzów-Luborzyca zwraca siê z pro¶b± do mieszkañców o wskazywanie miejsc wystêpowania ro¶lin barszczu Sosnowskiego. Pozyskane od Pañstwa informacje pos³u¿± do przygotowania wniosku w celu pozyskania ¶rodków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej na likwidacjê barszczu na terenie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. W zwi±zku z powy¿szym zwracamy siê z pro¶b± do tych mieszkañców Gminy, u których na dzia³kach lub na gruntach s±siednich wystêpuje barszcz Sosnowskiego o wype³nienie formularza „zg³oszenie wystêpowania barszczu” i przekazanie go do Urzêdu gminy Kocmyrzów-Luborzyca, Dziennik Podawczy (hol I piêtro) w nieprzekraczalnym terminie do dnia 12 sierpnia 2015 r. - formularz zg³oszenia (DOC, 24 kB)
|