To jest archiwalna wersja strony!

Zamieszczone na niej tresci moga być zdezaktualizowane.

Aktualna strona znajduje się pod adresem:

www.kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl


Dąb św. Mikołaja jest jednym z 16 drzew, które znalazły się w finale konkursu Drzewo Roku 2014.
Wprowadzenie: Jacek Kaczmarczyk   
27.06.2014.

Dąb św. Mikołaja jest jednym z 16 drzew, które znalazły się w finale konkursu Drzewo Roku 2014, organizowanego jest przez Klub Gaja w ramach programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa.
Dąb ten jest dla mieszkańców pobliskich miejscowości symbolem wytrwałości, stałości oraz miejscem integracji społecznej. Przed laty obok dębu przechodzili wierni idący do kościoła w Goszczy. Odpoczywali w jego cieniu, spożywali posiłek czy ucinali sobie drzemkę. Przez lata wisiała na nim ikona św. Mikołaja. Niestety oryginał ikony zaginął kilkanaście lat temu. Koło Łowieckie „Knieja” ufundowało jej kopię oraz stojącą obok kapliczkę św. Huberta, gdzie odbywają się myśliwskie uroczystości.

Drzewo to jest już niestety martwe i nigdy się nie zazieleni. Mimo to nadal jest bardzo ważne, bo stało się miejscem życia wielu gatunków roślin i zwierząt. Aby to podkreślić, w pobliżu zorganizowano punkt edukacyjny, gdzie prowadzone są zajęcia przyrodniczo-leśne. Okoliczni mieszkańcy nadal spacerują do tego miejsca i urządzają pikniki. Dzieciom podoba się potężny pień i konary i nie przeszkadza im, że drzewo nie wypuszcza liści. W 2012 roku na jego cześć posadzono obok młodego dąbka. Drzewo zostało zgłoszone do konkursu przez Nadleśnictwo Miechów.

O tym które drzewo zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2014 zadecydują internauci. Swój głos można oddać do końca czerwca na stronie www.drzeworoku.pl.

W poprzednich edycjach tytuł Drzewa Roku zdobyły: 2013 – Dąb Wybickiego z Będomina, 2012 – platan z Kóz, 2011 – dąb Grot z Dęblina. Dąb Wybickiego oraz platan z Kóz stanęły na podium” międzynarodowego konkursu Europejskie Drzewo Roku.

Konkurs Drzewo Roku zwraca uwagę na rolę drzew w naszym życiu, wzmacnia świadomość społeczną w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy. Wspólnie wyłonimy najważniejsze, najciekawsze, najbardziej lubiane przez społeczności drzewo w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są Elżbieta Dzikowska, podróżniczka i autorka, Kazimierz Kutz, reżyser i senator oraz profesor Jan Miodek, językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim.

Konkurs Drzewo Roku jest częścią programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

Na zdjęciu Dąb św. Mikołaja. Foto. Klub Gaja/Tomek Pikuła

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »