To jest archiwalna wersja strony!

Zamieszczone na niej tresci moga być zdezaktualizowane.

Aktualna strona znajduje się pod adresem:

www.kocmyrzow-luborzyca.ug.gov.pl


Gminne święto strażaków w Prusach.
Wprowadzenie: Jacek Kaczmarczyk   
06.05.2014.

W niedzielę 4 maja w Prusach odbyły się gminne obchody najważniejszego strażackiego święta - Dnia Św. Floriana - patrona strażaków. W uroczystej, koncelebrowanej Mszy Świętej, odprawionej w miejscowym kościele parafialnym pod przewodnictwem księdza Bogusława Zająca - proboszcza parafii w Prusach uczestniczyły pododdziały i poczty sztandarowe wszystkich jednostek OSP Gminy Kocmyrzów – Luborzyca, a także poczet sztandarowy Miejscowego Koła Pszczelarzy w Kocmyrzowie. Oprawę muzyczną nabożeństwa współtworzyła strażacka orkiestra dęta „Skrzeszowianka” ze Skrzeszowic pod batutą pana Czesława Chećko. Okolicznościową homilię wygłosił ksiądz proboszcz B. Zając, który przypomniał postać Świętego Floriana, historię jego kultu w Polsce, a zwłaszcza w Krakowie, mieście do którego relikwie Świętego zostały sprowadzone już w XII wieku.

Podczas nabożeństwa miała również miejsce uroczystość ofiarowania figury Świętego Floriana druhom, członkom jednostek OSP naszej gminy przez jej autora druha Ryszarda Wojdę. Uroczystego poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Bogusław Zając, w asyście pozostałych celebransów. Przypomnijmy w tym miejscu, iż druh Ryszard Wojda jest autorem dwu rzeźb - figur Św. Huberta i Św. Ambrożego, które zdobią świątynie parafialną w Prusach. Także figura Św. Florian, znajdzie swoje miejsce w tymże kościele. Równie podniosłym wydarzeniem, które miało miejsce podczas święta naszych strażaków w Prusach była dekoracja „Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa” przez Prezesa Zarządu Gminnego ZOSP Gminy Kocmyrzów – Luborzyca druha Marka Jamborskiego księdza proboszcza Bogusława Zająca oraz druha Ryszarda Wojdę. Wyróżnienie to został nadane na wniosek Zarządu Gminnego ZOSP w uznaniu zaangażowania Odznaczonych w działalność wspierającą i promująca niełatwą pracę Ochotniczych Straży Pożarnych. Dziękując za otrzymane odznaczenie ksiądz B. Zając podkreślił znaczenie służby, jaką pełnią członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, nie tylko w chwilach walki z zagrożeniem ludzkiego życia i mienia, ale i w życiu codziennym naszych lokalnych wspólnot. Równie serdeczne życzenia przekazał druhom naszych gminnych Straży Pożarnych, Prezes Zarządu Gminnego druh Marek Jamborski, który zaznaczył, iż to właśnie Oni najpełniej realizują ideę „pomocy ludziom przez codzienną służbę”.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »