Miejsca Pamięci Narodowej, cmentarze i mogiły wojenne |
Strona 1 z 2 Przemierzając Gminę Kocmyrzów – Luborzyca często spotkać możemy miejsca związane z tragicznymi dziejami Polski XIX i XX wieku. Mogiły Powstańców 1831 i 1863 roku, legionistów Józefa Piłsudskiego, żołnierzy i partyzantów II wojny światowej znajdujące się na terenie Gminy Kocmyrzów – Luborzyca stanowią wieczną pamiątkę patriotyzmu jej mieszkańców. Pamięci ich wszystkich poświęcony jest „Pomnik Poległych za Ojczyznę” znajdujący się obok luborzyckiego kościoła. Pośród licznych symbolicznych miejsc Narodowej Pamięci szczególne miejsce zajmują tablice upamiętniające męczeńską śmierć mieszkańców naszej Gminy, rozstrzelanych przez hitlerowskich okupantów w 1943 roku, które znajdują się w Wilkowie, Marszowicach i Wysiołku Luborzyckim. Ziemie naszej Gminy stały się również miejscem wiecznego spoczynku dla żołnierzy armii rosyjskiej i austro-węgierskiej, którzy zginęli podczas tzw. „bitwy o Kraków”, jaka miała miejsce u schyłku 1914 roku. Na cmentarzach i w mogiłach wojennych, które znajdują się w Kocmyrzowie, Goszczy, Karniowie, Czulicach i Prusach pochowani zostali obok siebie m.in. żołnierze pochodzący z terenów dzisiejszej Austrii, Rosji,Włoch Czech, Węgier i Słowacji.
Odsłonięty w 1968 roku Pomnik Poległym za Ojczyznę usytuowany jest w pobliżu kościoła parafialnego w Luborzycy i poświęcony pamięci Mieszkańców Gminy Kocmyrzów - Luborzyca poległych w walce o Niepodległą Polskę. Na pomniku umieszczony jest napis: "Kosynierom 1794, Powstańcom 1863, Partyzantom 1939 - 1945". W roku 1988 treść napisu na luborzyckim Pomniku uzupełniona została o słowa : "Legionistom i Żołnierzom I i II wojny światowej". Pomnik w Luborzycy jest miejscem najważniejszych uroczyśtości patriotycznych i rocznicowych organizowanych na terenie Gminy Kocmyrzów - Luborzyca.
Grób rodziny Zawiszów, właścicieli majątku w Goszycach w którym spoczywają prochy Zofii Zawiszy – Kernowej, legionistki, adiutantki Marszałka Józefa Piłsudskiego, w latach II wojny światowej żołnierza Armii Krajowej. Mogiła ta znajduje się na cmentarzu parafialnym w Luborzycy.
Cmentarz wojenny w Kocmyrzowie Największy zachowany cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej na terenie Gminy Kocmyrzów – Luborzyca. Cmentarz usytuowany jest przy drodze powiatowej do Kocmyrzów – Czulice. Otoczony kamiennym murem. Centralnym punktem cmentarz jest zachowany duży, drewniany krzyż. Na cmentarzu w Kocmyrzowie spoczywają prochy 59 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 7 żołnierzy armii rosyjskiej, poległych w latach 1914 – 1916.
Cmentarz wojenny w Czulicach Z pierwotnego cmentarz wojskowego w Czulicach, liczącego prawdopodobnie osiem mogił,zachował się tylko wykonany z białego kamienia obelisk, ozdobimy motywami wieńców. Zwięczenie obelisku stanowi krzyż równoramienny. Według ustaleń historyków na cmentarzu w Czulicach pochowanych zostało 16 żołnierzy armii austro-węgierskiej.
Mogiła (grób) wojenny w Prusach Pojedyncza mogiła wojskowa w Prusach, zlokalizowana jest tuż obok drogi wojewódzkiej 776. Wykonana jest jako betonowy postument, ozdobimy płaskorzeźbami w kształcie wieńców oraz krzyżami równoramiennymi.
Symboliczny cmentarz wojenny w Goszczy Symboliczny cmentarz wojenny w Goszczy, upamiętniający 1131 żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej poległych jesienią 1914 roku podczas tzw. bitwy o Kraków. Ten symboliczny cmentarz, który stanowi sześć krzyży (3 katolickie i trzy prawosławne) został uroczyście otwarty i poświęcony 8 listopada 2009 roku.
Mogiła (grób) zbiorowy w Karniowie Położona przy drodze Kocmyrzów – Czulice jest pozostałością dawnego cmentarza wojskowego, z którego zachowała się tylko rzeźba przedstawiająca orła górskiego. Na cokole rzeźby umieszczona jest pamiątkowa tablica. Na dawnym karniowskim cmentarzu wojskowym pochowanych jest 10 żołnierzy armii austro-węgierskiej.
Mogiła zbiorowa w Czulicach
|